HVLP? RP? Co to za skróty ?

Co oznaczają skróty HP HVLP i LVLP przy pistoletach do malowania

Pistolety lakiernicze powietrzne dzieli się biorąc pod uwagę ciśnienie na HP, LVLP, HVLP

Wysokociśnieniowe pistolety lakiernicze HP

Jak wskazuje sama nazwa, wysokociśnieniowe pistolety lakiernicze – HP (High Pressure – z jęz. ang.), zwane także konwencjonalnymi lub tradycyjnymi, ze wszystkich grup pistoletów potrzebują najwyższego ciśnienia zasilającego pistolet. Powoduje to zmniejszone zużycie powietrza, co jest zdecydowaną zaletą. Konstrukcja pistoletów tradycyjnych sprawia, że takie równe, wysokie ciśnienie występuje również na dyszy. Powoduje to bardzo duże pylenie czyli stratę emalii lub lakieru ok 65% i zmniejszoną efektywność krycia o ok 35%. Pociąga to za sobą znacznie zwiększone koszty na materiały lakiernicze, pozwala jednak na malowanie tańszym, mniej wydajnym kompresorem.

Niskociśnieniowe pistolety lakiernicze – LVLP

Pistolety typu LVLP (Low Volume, Low Pressure – z jęz. ang.) to technologiczne połączenie zalet pistoletów HP i HVLP. Tego typu pistolety są w sprzedaży od niedawna, zdobyły sobie już jednak szeroką gamę zwolenników. Pistolety LVLP zapewniają stosunkowo niskie zużycie powietrza i niewielkie straty środków lakierniczych. Charakteryzują się dość niskim ciśnieniem pracy, pracują bardzo cicho, pozwalają kłaść bardzo cienkie warstwy nakładanego materiału.

Niskociśnieniowe pistolety lakiernicze  – HVLP

Aby zaradzić małej efektywności i ekonomiczności pistoletów tradycyjnych – HP, wymyślono technikę Fine Coat, zwaną też techniką HVLP (High Volume Low Pressure – z jęz. ang.). Pistolety do tej techniki mogą być zasilane znacznie niższym ciśnieniem. Specjalna konstrukcja wewnętrzna sprawia, że ciśnienie na dyszy powietrza wynosi ok 0,6 – 0,7 bar; lakier z kolei podawany jest do dyszy pistoletu pod ciśnieniem wysokim, maksymalnie 3,5 – 4,0 bar. Strata materiału jest znacznie mniejsza i wynosi do 30% mniej, niż przy stosowaniu pistoletu konwencjonalnego, przez co uzyskuje się wydajność w zakresie 65 – 70 %. Powoduje to znacznie niższe koszty materiałów lakierniczych. Do poprawnej pracy pistolety HVLP potrzebują znacznie wydajniejszych sprężarek powietrza.

Średniociśnieniowy pistolety lakiernicze – RP (rotating presure)

Pistolety typu RP (rotating Pressure – z jęz. ang.) to technologiczne połączenie zalet pistoletów HVLP i LVLP. Tego typu pistolety są w sprzedaży od niedawna, zdobyły sobie już jednak szeroką gamę zwolenników. Pistolety RP zapewniają stosunkowo niskie zużycie powietrza i niewielkie straty środków lakierniczych. Charakteryzują się szeroką regulacją ciśnienia pracy, pracują bardzo cicho, pozwalają kłaść bardzo cienkie warstwy nakładanego materiału. Stosowane uprzednio do lakierów wodorozcieńczalnych, a w standardowej konwencji wykorzystywane do lakierów bezbarwnych.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego facebooka, gdzie znajdziecie wiele ciekawych nowości, oraz promocji i artykułów

Szanowni klienci.